Pięć legendarnych gitarDzisiaj krótko, prosto i (mam nadzieję) ciekawie – słynne gitary i ich właściciele. Instrumenty osławione przez muzyków i muzycy osławieni przez instrumenty. Miłego czytania.

Brain May i jego Red Special

Sławny gitarzysta Queen zbudował tę gitarę, z pomocą swojego ojca Harolda, gdy miał 16 lat. Większość drewna do konstrukcji pochodziła z przeznaczonego na śmietnik gzymsu kominka, stąd druga nazwa gitary – „Fireplace”. Brian May używał jej, z małymi wyjątkami, przez całą swoją karierę, przy czym warto zauważyć, że korzystał także z replik oryginału. Teraz (prawie) każdy z nas może mieć podobne cudo, bo od pewnego czasu May prowadzi firmę Brian May Guitars produkującą takowe (i to w różnych odmianach).

Paul McCartney i jego Höfner 500/1

Gdy w 1961 r. Beatlesi zdobywali doświadczenie grając codzienne koncerty w Hamburgu, odszedł od nich Stuart Sutcliffe i ktoś musiał przejąć rolę basisty. Padło na Paula McCartneya, który po pewnym czasie wybrał jako swój „oręż” właśnie „skrzypcówę” Höfnera – między innymi z powodu jej symetrycznej budowy, która sprawiała, że leworęczny Paul nie wyglądał z nią tak dziwacznie jak z innymi modelami. Z czasem Macca dorobił się dwóch egzemplarzy gitary, spośród których jeden został skradziony, a drugi służy mu po dziś dzień.

Bo Diddley i jego prostokątne instrumenty

Wśród bluesmanów z Południa Stanów Zjednoczonych istniała (i istnieje nadal) tradycja robienia gitar-samoróbek. Część z nich powstaje z dużych, drewnianych pudełek po cygarach (oraz np. kija od szczotki). Tradycję tę przywiózł z sobą do miasta i zaadaptował dla elektrycznego, miejskiego bluesa (a z czasem i do rock and rolla) nie kto inny, jak właśnie Bo Diddley, który stworzył ponoć kilkadziesiąt takich instrumentów. Z czasem skumała się z nim firma Gretsch, w fabrykach której do dziś powstaje model o dźwięcznej nazwie G6138.

Jimmy Page i jego Gibson z dwoma gryfami

Choć podobne gitary powstawały już wcześniej, to na szerszą skalę spopularyzował je dopiero Jimmy Page. Taki dziwaczny twór – z jednym gryfem sześcio-, a drugim dwunastostrunowym – był mu potrzebny do wykonywania monumentalnego „Stairway to Heaven”. Page bowiem w trakcie utworu kilkukrotnie przerzuca się z jednego gryfu na drugi. Firma Gibson zbudowała gitarę specjalnie dla Page’a, a od tej pory z modelu EDS-1275 korzystali też m.in. Slash z Guns N’ Roses czy James Hetfield z Metallici.

Jimi Hendrix i jego zdobiony Stratocaster

Ta piękna skądinąd gitara słynna jest głównie z jednego powodu – dość szybko zakończyła swój żywot. Mistrz gitary Jimi Hendrix, podczas legendarnego już występu na festiwalu Monterey, podpalił ją na oczach widzów, a następnie roztrzaskał o scenę. Był to pomalowany w hipisowskie wzory Fender Stratocaster (zwyczajny model dla praworęcznych, przystosowany odpowiednio przez leworęcznego Hendrixa), jeden z wielu używanych przez Jimiego. Poniżej, na zakończenie, ów słynny występ Hendrixa (zabawa z gitarą zaczyna się około 7 minuty).


Źródła zdjęć: gibson.com, last.fm, theragblog.blogspot.com, tdpri.com, pixmule.com, polloking2.blogspot.com

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pięciozbiory i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Pięć legendarnych gitar

  1. Tommy pisze:

    Cieszę się, że napisałeś coś o gitarach. Fajne zestawienie. Jako bluesowy purysta nie przepadam za Bo Diddleyem. Jego gitary zawsze bardziej kojarzyły mi się z tradycją skiffle, choć i u Lennona takową widziałem. Dodałbym jeszcze Lucille B.B. Kinga, Casino Lennona, Tele Keitha Richardsa czy 1964 JB Hutto Montgomery Airline Jacka White’a.

  2. M. pisze:

    Dodałbym jeszcze gitarę basową w kształcie topora na jakiej gra Gene Simmons z Kiss :)
    Pozdrawiam, M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s