Cash kompletnyTajemniczy człowiek w czerni, mistrz country, jeden ze wskrzesicieli folku, głęboko wierzący chrześcijanin, amerykański patriota… Johnny Cash w ciągu swojego 71-letniego życia zaprezentował bardzo wiele twarzy. Trudno napisać biografię kogoś takiego. Czy udało się to Michaelowi Streissguthowi?

Książka Streissgutha zaczyna się od barwnego i szczegółowego przedstawienia dzieciństwa Casha. Otrzymujemy nie tylko szereg informacji na temat samego bohatera, ale także interesujący obraz Stanów Zjednoczonych lat kryzysu. Książkę czyta się od początku bardzo przyjemnie. Nie tylko dlatego, że jest napisana dobrym językiem, ale właśnie z powodu owego ciągłego osadzania życia Casha w kontekście amerykańskiej historii i popkultury. Po lekturze całości czujemy, że przedstawiony nam obraz był pełen.

Co więcej, jest to pozycja bardzo wiarygodna. Niemal każda myśl uzasadniona jest odpowiednim odniesieniem źródłowym, czy fragmentem wywiadu z którąś z osób bliskich muzykowi. Bibliografia i lista przypisów imponuje. Nie jest to oczywiście książka naukowa, ale wśród rozlicznych autorów biografii muzycznych niełatwo znaleźć takich, którzy wykazali się podobną skrupulatnością co Streissguth. Każde ze wspomnianych na początku tejże recenzji wcieleń Casha zostało przedstawione w sposób bardzo dokładny. A jednocześnie – chwała Panu – absolutnie nienużący.

Owa biografia została wydana w Polsce całkiem niedawno dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu, które ma już na koncie kilka bardzo dobrych biografii muzycznych (i nie tylko). Z ulgą stwierdzam, że poziom nie został zaniżony. Tłumaczka (Anna Dwilewicz) wykonała pracę na zdecydowanie przyzwoitym poziomie. Jedyne, co mógłbym zasugerować, to nieco częstsze przypisy objaśniające niuanse amerykańskiej popkultury – tylko nieliczni przebrną przez książkę bez choćby jednego sięgnięcia do encyklopedii/internetu. Dobrze sprawiła się też korekta – wyłapałem jedynie kilka niezamkniętych cudzysłowów, to wszystko.

Omawiana biografia Johnny’ego Casha jest książką, którą z czystym sumieniem mogę polecić nie tylko fanom tej niezwykłej osobowości, ale i ludziom zainteresowanym amerykańską muzyką, czy też amerykańską kulturą w ogóle. Spełnia ona najważniejsze warunki dobrej biografii: jest wiarygodna i pasjonująca. A przy tym dobrze przetłumaczona, co – jak wiemy – nie jest w naszym kraju wcale regułą. Zachęcam do lektury.

Źródła zdjęć: cultedge.com, publicat.eu

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Długoteksty i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s